1-9 A-D E-G H-M N-P Q-S T-Z

MAGNESIUM STEARATE (MAGNEZYUM STEARAT)

Magnesium Stearate (Magnezyum Stearat)

 

CAS Number:557-04-0
EC Number:209-150-3

 

 

SYNONMYS:

aluminum monostearate; aluminum tristearate; ammonium stearate; calcium stearate; magnesium stearate; octadecanoic acid; sodium stearate; stearic acid; zinc stearate; MAGNESIUM STEARATE; 557-04-0; Magnesium octadecanoate; Magnesium distearate; Synpro 90; Octadecanoic acid, magnesium salt; Dibasic magnesium; stearate; Petrac MG 20NF; NS-M (salt); SM-P; Stearic acid, magnesium salt; Synpro Magnesium Stearate 90; HSDB 713; magnesium dioctadecanoate; UNII-; 70097M6I30; EINECS 209-150-3; Magnesium distearate, pure; NP 1500; SM 1000; Octadecanoic acid, magnesium salt (2:1); AI3-01638; CHEBI:9254; 70097M6I30; magnesium(ii) stearate; Stearic acid; magnesium salt; Magnesium stearate [JAN]; Magnesium stearate [JAN:NF]; Magnesium Stearate NF; SCHEMBL935; Magnesium; stearate 250g; AC1L1WS7; AC1Q1U6E; ACMC-1AY89; C36H70MgO4; KSC491A3D; octadecanoic acid magnesium salt; Magnesium stearate (JP17/NF); CHEMBL2106633;DTXSID2027208; CTK3J1031; Stearic Acid Magnesium(II) Salt; HQKMJHAJHXVSDF-UHFFFAOYSA-L; MolPort-006-111-835; magnesium(2+) bis(formula 300); AKOS015915201; LS-2392; RL04104; RTR-037083; TRA0043445; KS-000010Q3; magnesium(2+) ion bis(n-octadecanoate); AN-23691; BC643064; H416; AB1009389; TR-037083; FT-0602789; S0238; D02189; A830764; I14-6799; UNII-R4OXA9G5BV component HQKMJHAJHXVSDF-UHFFFAOYSA-L; 212132-26-8; magnezyum sterat; magnezium sterat: magnesium sterat; magnezyum stearate; manezyum sterat; magnezyum siterat; manezyum siterat 

 

 


Properties of magnesium stearate


Molecular Weight: 591,27 g/mol

Molecular Formula: C36H70MgO4; Mg(C18H35O2)2

 

 

    Magnesium stearate is a white powder that combines the essential mineral magnesium and the saturated fat stearic acid. It provides a small amount of magnesium, but it`s primarily used as an inactive ingredient in the pharmaceutical and supplement industries to produce pills with more consistent dosing. Magnesium stearate is a fine white power that sticks to your skin and is greasy to the touch. It`s a simple salt made up of two substances, a saturated fat called stearic acid and the mineral magnesium. Stearic acid can also be found in many foods, such as; chicken, eggs, cheese, chocolate, walnuts, salmon, cotton seed oil, palm oil, coconut oil. Magnesium stearate is commonly added to many foods, pharmaceuticals, and cosmetics. In medications and vitamins, its primary purpose is to act as a lubricant.

 

 

 

What does magnesium stearate do?

   Magnesium stearate is an additive that`s primarily used in medication capsules. It`s considered a "flow agent." It prevents the individual ingredients in a capsule from sticking to each other and the machine that creates the capsules. It helps improve the consistency and quality control of medication capsules. It`s possible to create medication capsules without magnesium stearate, but it`s more difficult to guarantee the consistency and quality of those capsules. Magnesium stearate is used to delay breakdown and absorption of medications, so they`re absorbed in the correct area of the bowel.

 

 

 

What are the health risks of magnesium stearate?

   Magnesium stearate is generally recognized as safe to consume. If you ingest too much, it can have a laxative effect. It can irritate the mucosal lining of your bowels. This causes your bowels to spasm, triggering a bowel movement.

 

   Some people on the internet claim that magnesium stearate suppresses your immune T-cell function and causes the cell membrane integrity in your helper T-cells to collapse. However, there`s no scientific evidence to support those claims.

   These claims have been made based on a single mouse study that was related to stearic acid, not magnesium stearate. Mice lack an enzyme in their T-cells that humans have. This makes stearic acid safe for us to ingest.

 Some people have also claimed that magnesium stearate might interfere with your body`s ability to absorb the contents of medication capsules. But again, there`s no scientific evidence to support those claims.

   It`s possible to be allergic to magnesium stearate, however, and it can be difficult to avoid this food additive.

 

 

Use in Supplements

   Manufacturers use magnesium stearate in some supplements and medications as an inactive ingredient to help keep the active ingredients flowing smoothly through the machinery used to produce the supplements. This is beneficial because it makes it more likely that each pill has a consistent dose of the active ingredients so each pill will have the same effect in your body.

 

 

 

Potential Alternatives

   If you want to avoid magnesium stearate, choose supplements in liquid or gummy form instead of tablet or capsule form. Although magnesium stearate is the most common lubricant used to make tablets, you can also find tablets made with alternative ingredients that serve the same purpose. These include substances called glycerine fatty acid esters, sodium behenate, sodium stearyl fumarate or stearic acid.

 

 

 

Magnezyum stearatın özellikleri


Moleküler Ağırlık: 591,27 g / mol

Moleküler Formül: C36H70MgO4; Mg (C18H35O2)2

 


   Magnezyum stearat, esansiyel mineral magnezyum ve doymuş yağ stearik asidi birleştiren beyaz bir tozdur. Çok az miktarda magnezyum sağlar, ancak esas olarak ilaç ve takviye endüstrilerinde daha tutarlı dozlama ile hap üretmek için etkin olmayan bir madde olarak kullanılır.Magnezyum stearat cildinize yapışan ve dokunulduğunda greslenebilen beyaz bir güçtür. İki maddeden oluşan basit bir tuz, stearik asit olarak adlandırılan doymuş yağ ve mineral magnezyumdur. Stearik asit, birçok gıdada da bulunabilir; tavuk, yumurta, peynir, çikolata, ceviz, somon, pamuk çekirdeği yağı, hurma yağı, hindistancevizi yağı. Magnezyum stearat çoğu gıda, ilaç ve kozmetik ürününe sıklıkla eklenir. İlaç ve vitaminlerde birincil amacı yağlayıcı olarak davranmaktır.

 

 

 

Magnezyum stearat ne yapar?

   Magnezyum stearat, esas olarak ilaç kapsüllerinde kullanılan bir katkı maddesidir. Bir "akış ajanı" olarak kabul edilir. Bir kapsül içindeki tek tek bileşenlerin birbirine yapışmasını ve kapsülleri oluşturan makineyi engeller. İlaç kapsüllerinin tutarlılığını ve kalite kontrolünü geliştirmeye yardımcı olur. Magnezyum stearat içermeyen ilaç kapsülleri oluşturmak mümkündür, ancak bu kapsüllerin tutarlılığını ve kalitesini garanti etmek daha zordur. Magnezyum stearat, ilaçların bozulmasını ve emilimini geciktirmek için kullanılır, böylece bağırsakların doğru bölgesinde emilirler.

 

 

 

Magnezyum stearatın sağlık riskleri nelerdir?


   Magnezyum stearat genellikle tüketmek için güvenli olarak kabul edilir. Çok fazla yutuyorsanız, laksatif bir etkisi olabilir. Bağırsaklarınızın mukoza astarını tahriş edebilir. Bu bağırsaklarınızın spazm olmasına ve bağırsak hareketini tetiklemesine neden olur.


  İnternetteki bazı insanlar, magnezyum stearatın bağışıklık T hücresi fonksiyonunuzu baskıladığını ve yardımcı T hücrelerinizde hücre zarının bütünlüğünün çökmesine neden olduğunu iddia eder. Ancak, bu iddiaları destekleyen bilimsel bir kanıt yoktur.

  Bu iddialar, magnezyum stearat değil stearik asit ile ilgili tek bir fare çalışmasına dayanılarak yapılmıştır. Fareler, T-hücrelerinde insanın sahip olduğu bir enzimden yoksundur. Bu stearik asidi yutmamız için güvenli hale getirir.

  Bazı insanlar ayrıca magnezyum stearatın vücudunuzun ilaç kapsüllerinin içeriğini emebilme yeteneğini etkileyebileceğini iddia etmişlerdir. Fakat yine de, bu iddiaları destekleyen bilimsel bir kanıt yoktur.

  Bununla birlikte, magnezyum stearatın alerjisi olabilir ve bu gıda katkı maddesinden kaçınmak zor olabilir.

 

 

 

Takviyeler içinde kullanın

   Üreticiler, takviyeleri üretmek için kullanılan makinelerden etkin bir şekilde akmasını sağlamak için, bazı takviyelerde ve ilaçlarda etkin olmayan bir bileşen olarak magnezyum stearat kullanırlar. Bu yararlıdır çünkü her hapın aktif bileşenlerin tutarlı bir dozuna sahip olması daha olasıdır, böylece her hapın vücudunuzda aynı etkiye sahip olacaktır.

 


Potansiyel Alternatifler

Magnezyum stearattan kaçınmak istiyorsanız, tablet veya kapsül formu yerine sıvı veya sakızlı formda takviyeleri seçin. Magnezyum stearat, tablet yapmak için kullanılan en yaygın kayganlaştırıcı olmasına rağmen, aynı amaca hizmet eden alternatif bileşenlerle yapılmış tabletleri de bulabilirsiniz. Bunlar, gliserin yağlı asit esterleri, sodyum behenat, sodyum stearil fumarat veya stearik asit olarak adlandırılan maddeleri içerir.

Acar Chemicals © 2015 All Rights Reserved.