1-9 A-D E-G H-M N-P Q-S T-Z

UNICELL BF 200-BAMBOO FIBER (UNICELL BF 200-BAMBU LİFİ)

UNICELL BF 200-BAMBOO FIBER
Synonyms

UNICELL; unicell;UNICELL BF; unicell BF; UNICELL bf;unicell bf; UNICELLBF; unicellBF; UNICELLbf;unicellbf;UNICELL-BF; unicell-BF; UNICELL-bf;unicell-bf; UNICELL BF 200; UNICELLBF200;UNICELLBF 200;UNICELL BF200;UNICELL BF-200; UNICELLBF-200; unicell bf 200; unicellbf200;unicellbf 200; unicell bf200;unicell bf-200;unicellbf-200;UNICELL BF 200-BAMBOO FIBER;unicellbf200;unicell BF; unicell bf; Unicell BF; Unicell bf;Unicell Bf; UnicellBF;UnicellBf;Unicellbf;unicell-BF; unicell-bf; Unicell-BF; Unicell-bf;Unicell-Bf; UnicellBF;UnicellBf;Unicellbf;unicell BF 200; unicell bf 200; Unicell BF 200; Unicell bf 200;Unicell Bf 200; UnicellBF200;UnicellBf200;Unicellbf200;Bamboo fiber; bamboo fiber;BAMBOO FIBER; BAMBOOFIBER; unicell BF-200; unicell bf-200; Unicell BF-200; Unicell bf-200;Unicell Bf-200;unicell BF-200; unicell bf-200; Unicell BF-200; Unicell bf-200;Unicell Bf-200;bambu lifi; Bambu Lifi; Bambulifi;bambulifi
Unicell BF 200

Grade  (µm):200

Water binding capacity: (%)1000

Oil binding capacity:(%)800Unicell BF 200 is a natural insoluble bamboo fiber obtained from fiber rich parts of the bamboo plant. It combines the strengths of bamboo with the benefits of dietary fiber to provide a unique natural fiber for addition to various food products. Unicell BF 200 is a smooth delicate white powder that is odorless and tasteless. This product is ideal for mincemeat, frozen food, ready to-eat meals, bread and other baked products because it improves the total yield and texture, increases moisture retention, and aids in good crust formation. This product is gluten-free. Unicell BF 200 has a max of 85% through a 32µm screen or sieve.
UNICELL BF 200 products are natural insoluble bamboo fibers obtained from fiber rich parts of the bamboo plant. They combine the strength of bamboo with the benefits of dietary fiber to provide a unique natural fiber for various food products. UNICELL BF fibers are available in five lengths, 30, 75, 90, 200 and 500 microns. The final product resembles a flavorless and tasteless fibrous white powder. UNICELL BF fibers are used to increase freshness of meat and fish products as well as dough yield of baked goods.Bamboo fibers are available in 200 microns.
Unicell BF 200 is a natural insoluble bamboo fiber obtained from fiber rich parts of the bamboo plant. It combines the strengths of bamboo with the benefits of dietary fiber to provide a unique natural fiber for addition to various food products. Unicell BF 200 is a smooth delicate white powder that is odorless and tasteless. This product is ideal for mincemeat, frozen food, ready to-eat meals, bread and other baked products because it improves the total yield and texture, increases moisture retention, and aids in good crust formation. This product is gluten-free. Unicell BF 200 has a max of 85% through a 32µm screen or sieve.Bamboo fiber Unicell BF is concentrated, natural bamboo fiber of white color and neutral taste and flavor.
UNICELL BF 200 products are natural insoluble bamboo fibers obtained from fiber rich parts of the bamboo plant. They combine the strength of bamboo with the benefits of dietary fiber to provide a unique natural fiber for various food products. UNICELL BF fibers are available in five lengths, 30, 75, 90, 200 and 500 microns.
Custom Fiber B products are natural insoluble bamboo fibers obtained from fiber rich parts of the bamboo plant. They combine the strength of bamboo with the benefits of dietary fiber to provide a unique natural fiber for various food products. Custom Fibers B are available in five lengths, 50, 75, 90, 200 and 400 microns. The final product resembles a flavorless and tasteless fibrous white powder. UNICELL BF fibers are used to increase freshness of meat and fish products as well as dough yield of baked goods.

They combine the strength of bamboo with the benefits of dietary fiber to provide a unique natural fiber for various food products. UNICELL BF fibers are available in five lengths, 30, 75, 90, 200 and 500 microns
APPLICATIONS

Minced meat, frozen foods, ready-to-eat meals, bread and other baked goods


BENEFITS

Improvements in overall profits and textures
To retain moisture
AIDS in good crustal formation
Unicell BF 200

Derece (µm): 200

Su bağlama kapasitesi: (%) 1000

Yağ bağlama kapasitesi: (%) 800Unicell BF 200, bambu bitkisinin lif bakımından zengin parçalarından elde edilen doğal çözünmez bir bambu elyaftır. Çeşitli gıda ürünlerine ek olarak eşsiz bir doğal lif sağlamak için, bambuların güçlü yönlerini diyet lifinin faydalarıyla birleştirir. Unicell BF 200, kokusuz ve tatsız bir pürüzsüz, hassas beyaz bir tozdur. Bu ürün, tüm verimi ve dokuyu iyileştirdiği, nem tutma oranını artırdığı ve iyi kabuk oluşumuna yardımcı olduğu için mini, dondurulmuş gıdalar, hazır yemek, ekmek ve diğer fırınlanmış ürünler için idealdir. Bu ürün glutensizdir. Unicell BF 200, 32µm`lik bir elek veya elek ile maksimum% 85`e sahiptir.
UNICELL BF ürünleri, bambu bitkisinin elyaf bakımından zengin parçalarından elde edilen doğal çözünmez bambu elyaflarıdır. Çeşitli gıda ürünlerine eşsiz bir doğal lif sağlamak için bambu gücünü, diyet lifinin faydalarıyla birleştirirler. UNICELL BF lifleri beş, 30, 75, 90, 200 ve 500 mikron uzunluklarda mevcuttur. Son ürün, tatsız ve tatsız lifli beyaz bir tozu andırır. UNICELL BF lifleri, et ve balık ürünlerinin tazeliğini ve fırınlanmış ürünlerin hamur verimini arttırmak için kullanılır.


Unicell BF 200, bambu bitkisinin lif bakımından zengin parçalarından elde edilen doğal çözünmez bir bambu elyaftır. Çeşitli gıda ürünlerine ek olarak eşsiz bir doğal lif sağlamak için, bambuların güçlü yönlerini diyet lifinin faydalarıyla birleştirir. Unicell BF 200, kokusuz ve tatsız bir pürüzsüz, hassas beyaz bir tozdur. Bu ürün, tüm verimi ve dokuyu iyileştirdiği, nem tutma oranını artırdığı ve iyi kabuk oluşumuna yardımcı olduğu için mini, dondurulmuş gıdalar, hazır yemek, ekmek ve diğer fırınlanmış ürünler için idealdir. Bu ürün glutensizdir. Unicell BF 200, 32µm`lik bir elek veya elek ile maksimum% 85`e sahiptir.Bambu elyaf Unicell BF konsantre, beyaz renk ve nötr tat ve lezzet doğal bambu elyaf.
UNICELL BF ürünleri, bambu bitkisinin elyaf bakımından zengin parçalarından elde edilen doğal çözünmez bambu elyaflarıdır. Çeşitli gıda ürünlerine eşsiz bir doğal lif sağlamak için bambu gücünü, diyet lifinin faydalarıyla birleştirirler. UNICELL BF lifleri beş, 30, 75, 90, 200 ve 500 mikron uzunluklarda mevcuttur.
Özel Fiber B ürünleri, bambu bitkisinin lif bakımından zengin parçalarından elde edilen doğal çözünmez bambu elyaflarıdır. Çeşitli gıda ürünlerine eşsiz bir doğal lif sağlamak için bambu gücünü, diyet lifinin faydalarıyla birleştirirler. Özel Elyaflar B, 5, 50, 75, 90, 200 ve 400 mikron uzunluklarda mevcuttur. Son ürün, tatsız ve tatsız lifli beyaz bir tozu andırır. UNICELL BF lifleri, et ve balık ürünlerinin tazeliğini ve fırınlanmış ürünlerin hamur verimini arttırmak için kullanılır.

Çeşitli gıda ürünlerine eşsiz bir doğal lif sağlamak için bambu gücünü, diyet lifinin faydalarıyla birleştirirler. UNICELL BF lifleri beş, 30, 75, 90, 200 ve 500 mikron uzunluklarda mevcuttur.
UYGULAMALAR

Kıyılmış et, dondurulmuş besinler, yemeye hazır yemekler, ekmek ve diğer pişmiş ürünler


FAYDALARI

Genel kar ve dokulardaki iyileştirmeler
Nemi korumak için
İyi kabuk oluşumunda AIDS
Acar Chemicals © 2015 All Rights Reserved.