1-9 A-D E-G H-M N-P Q-S T-Z

SODYUM ALÜMİNAT (SODIUM ALUMINATE)

SODYUM ALÜMİNAT (SODIUM ALUMINATE)

CAS no:11138-49-1
EC no:215-100-1

Molekül formülü: NaAlO2 or AlNaO2

Molekül ağırlığı: 81.969 g/mol


SYNONYMS
SODIUM ALUMINATE;Sodyum aluminat;sodyumaluminat ;Sodium aluminum oxide;beta-Alumina;Dynaflock L;Monofrax H;Alumina-C;Sodium polyaluminate;ALUMINUM SODIUM OXIDE;Maxifloc 8010;Nalco 680;Sodium metaaluminate;VSA 45;11138-49-1;Sodium aluminate solution;EINECS 234-391-6;UN1819;UN2812;J 242;Torganit;sodiumaluminate;Sodium aluminum oxide (NaAlO2);Aluminate, sodium;sodium dioxoalumanuide;Sodium aluminium oxide;AlO2.Na;Sodium aluminum dioxide;Sodium aluminate, solid;Aluminium sodium dioxide;Na/Al2O3;Sodium aluminate, solution;EC 234-391-6;AC1Q1VU5;Sodium aluminate (NaAlO2);Sodium aluminate (Na2Al2O4);Sodium metaaluminate (NaAlO2);AC1L24I9;Aluminate, (AlO21-), sodium;DTXSID3051206;HSDB 5023;IYJYQHRNMMNLRH-UHFFFAOYSA-N;Aluminum sodium oxide (Al2Na2O4);Sodium aluminate, technical 100g;EINECS 215-100-1;5478AF;MFCD00085355;LS-16501;EC 215-100-1;Sodium aluminate, solid [UN2812] [Corrosive];Sodium aluminate, solid [UN2812] [Corrosive];Sodium aluminate, solution [UN1819] [Corrosive];Sodium aluminate, solution [UN1819] [Corrosive];I14-106364;11108-58-0;11137-64-7;1228935-67-8;12393-50-9;12598-12-8;157482-60-5;162264-71-3;180395-80-6;7758-17-0

Sodyum alüminat, sanayi sektöründe yoğun olarak kullanılan, inorganik kimyasal bir maddedir. Kimyasal bileşenin formülü NaAIO2'dir. Genel görünümü toz halde beyaz renktedir. Kokusuz bir yapısı olan sodyum alüminat, alüminyum oksit olarak da bilinmektedir. Sodyum alüminat, alüminyum hidroksit ile kostik sodanın çözelti oluşturulması ve bu çözeltinin kaynama noktasına kadar ısıtılarak konsantre edilmesiyle elde edilir.


YAPISI
Susuz sodyum alüminat, NaAlO2, köşe bağlantılı AlO4 tetrahedranın üç boyutlu bir çerçevesini içerir. Hidratlı NaA202 · 5 / 4H20'nin halkalar halinde birleştirilmiş AlO4 tetrahedra katmanları vardır ve tabakalar, AlO4 tetrahedrasında O atomlarına hidrojen bağlayan sodyum iyonları ve su molekülleri ile bir arada tutulur. [4]


İMALAT
Sodyum alüminat, kostik soda (NaOH) solüsyonunda alüminyum hidroksitin çözünmesiyle üretilir. Alüminyum hidroksit (gibbsit), kaynama noktasına yakın bir sıcaklıkta% 20-25 sulu NaOH çözeltisi içinde çözülebilir. Daha konsantre NaOH çözeltilerinin kullanılması, yarı katı bir ürüne yol açar. İşlem, buharla ısıtılmış nikel veya çelik kaplarda gerçekleştirilmelidir ve alüminyum hidroksit, bir hamur oluşana kadar yaklaşık% 50 sulu kostik soda ile kaynatılmalıdır. Son karışımın bir tank içine dökülmesi ve soğutulması gerekir; Yaklaşık% 70 NaAlO2 içeren bir katı kütle daha sonra oluşur. Ezildikten sonra bu ürün döner fırında kurutulur. Elde edilen ürün% 1 NaOHİ ve% 1 su ile birlikte% 1 serbest NaOH içerir.

Alüminyum metal ve alkali reaksiyonu
Sodyum alüminat, amfoterik bir metal olan elemental alüminyum üzerinde sodyum hidroksitin etkisiyle de oluşur. Reaksiyon bir kez kurulduktan sonra ekzotermiktir ve hidrojen gazının hızlı gelişimi eşlik eder. Reaksiyon bazen şöyle yazılır:

2 Al + 2 NaOH + 2 H2O → 2 NaAlO2 + 3 H2
Bununla birlikte, çözeltide üretilen türlerin [Al (OH) 4] - iyonu veya muhtemelen [Al (H2O) 2 (OH) 4] - iyonunu içermesi muhtemeldir. [5]

Bu tepki, hidrojenle çalışan araçlar için potansiyel bir yakıt kaynağı olarak önerilmiştir.


SODYUM ALÜMİNİİN KULLANIM ALANLARI
Su arıtımında su yumuşatma sistemlerine yardımcı olarak, pıhtılaşmayı iyileştirmek için bir pıhtılaşma yardımcısı olarak ve çözünmüş silika ve fosfatların giderilmesi için kullanılır.
İnşaat teknolojisinde, özellikle don sırasında çalışırken, betonun katılaşmasını hızlandırmak için sodyum alüminat kullanılır.
Sodyum alüminat da kağıt endüstrisinde, yangın tuğla üretimi, alümina üretimi ve benzeri için kullanılmaktadır.
Sodyum alüminat çözeltileri, zeolitlerin üretiminde ara ürünlerdir.
Sodyum alüminat bir teknoloji ürünüdür. Dökülen betonun daha hızlı soğumasını sağlamak için harç karışımına sodyum alüminat eklenebilir. Ayrıca kağıt ve ateş direncini tercih ederim. Sodyum alüminatın diğer kullanımları ve kullanım şekilleri aşağıdaki gibidir;
Sodyum alüminat uzun süre kullanılan bir maddedir. Bu bağlamda tüm sektör dallarında kullanılması tercih edilmektedir. Otomotiv endüstrisi önemli bir temizlik malzemesidir. Piston, silindir kafası, valf ve türbin kanatları gibi parçaları temizlemek için kullanılır. Metal işleri, kaplama veya kaynak hazırlığı. Eski lekeleri veya pasları temizlemek için kullanılır. Metalin paslanmış kısımlarını temizlemek ve parlatmak için kullanılır.
Boru hatlarında kurulum, cam dekorasyon işleri, metal yüzeylerin temizlenmesi, metal kalıpların temizlenmesi, mermer ve granit, seramik gibi malzemelerin temizlenmesi.


SODYUM ALÜMİNATIN KULLANIM ALANLARI
Sodyum alüminat, yapı teknolojisi içerisinde sıklıkla kullanılan bir maddedir. Dökülen betonun daha hızlı donmasını sağlamak için harç karışımına sodyum alüminat ilave edilir. Ayrıca kağıt üretiminde ve yangına dayanıklı tuğla üretiminde de sıklıkla tercih edilmektedir. Sodyum alüminatın diğer kullanım alanları ve kullanım şekilleri şöyledir;
Sodyum alüminat, uzun süreli kullanılabilen maddelerdir. Bunun yanı sıra dayanıklı olmaları nedeniyle de kumlama işleminin yapıldığı tüm sanayi kollarında sıklıkla tercih edilir. Otomotiv sektörünün önemli bir temizleme maddesidir. Üretilen piston, silindir kapağı, valf ve türbin kanatları gibi parçaların temizlenmesinde kullanılır. Metal işlerinde, kaplama ya da kaynak yapılacak alanın temizlenmesinde ve işleme hazır hale getirilmesinde kullanılır. Eski boyaların veya pasların temizlenmesinde kullanılır. Metallerin matlaşmış kısımlarının temizlenmesinde ve parlak hale getirilmesinde kullanılır.
Boru hatlarında montaj için pürüzlendirme amacıyla, cam dekorasyon işlerinde, metal yüzeylerin kazınmasında, metal kalıplarının temizlenmesinde, mermer ve granit gibi maddeleri kesen araçların temizlenmesinde, seramik sanayinde sıklıkla kullanılır.


SODYUM ALÜMİNATIN ZARARLARI
Sodyum alüminat, insan sağlığına herhangi bir etkisi, zararı olmayan maddeler arasında yer alır. Kullanıldığı alanlar itibariyle güven veren bu madde, her ne kadar içinde bulunduğu diğer maddelerle birlikte zarar teşkil etmese de, doğrudan maruz kalındığında, alüminyum maddesinin ortaya çıkardığı sorunların benzerleri az da olsa görünebilmektedir. Bunlar;
Başka maddelerle etkileşime girdiğinde ortaya çıkabilecek gaz solunduğunda baş dönmesine neden olabilir.
Eğer göz ile temas ederse gözde tahrişe neden olabilir. Bu tarz bir durumda göz sürekli akan bir suyun altında iyice yıkanmalıdır.
Cilde doğrudan temas ettiğinde, hassas kısımlarda tahrişe ve hafif yanmaya neden olur.
Yutulması ya da ağızla temas etmesi halinde mide ağrısına neden olabilir. Bu şekilde benzer durumlara maruz kalındığında bir doktora başvurmak gerekir. Sodyum alüminatın bulunduğu ortamlarda da dikkatli hareket etmek gerekmektedir.

Sodium alüminat önemli bir ticari inorganik kimyasaldır. Alüminyum hidroksitin üretiminde önemli ve kabul gören bir kaynaktır. Saf susuz sodyum alüminat beyaz kristal halde bulunmaktadır ve molekül formülü NaAlO2, NaAl(OH)4 (hidrat), Na2O·Al2O3, veya Na2Al2O4olarak geçmektedir. Ticari sodyum alüminat toz halde veya sulandırılmış halde bulunabilir.
Bileşik Na2O ve Al2O3in 1200 °C'deki reaksiyonu sonucu oluşur.
KULLANIMI
Su kirliliğinde suyu yumuşatmada yardımcı sitemlerde, flokülasyonu arttırıcı yardımcı koagülant olarak ve çözünmüş silika ve fosfatı gidermede kullanılır.
İnşaat sektöründe betonun daha hızlı sertleşmesini sağlamak amacıyla kullanılır.
Sodyum alüminat ayrıca kâğıt kimyasalı olarak kâğıt endüstrisinde, ateş tuğlası üretiminde, alümina ve benzeri madde üretiminde kullanılır.
Sodyum alüminat çözeltisi zeolit üretiminde kullanılmaktadır.


Tehlike TANITIMI
GHS Sınıflaması
GHS Tehlike İfadeleri
16 bildiriden 313 şirketin ECHA C & L Envanterine sağladığı toplu GHS bilgileri. Her bildirim birden çok şirketle ilişkilendirilebilir.

313 şirketin 2'si tarafından GHS tehlike kriterlerini karşılamadığı bildirildi.

Tehlike bildirimi koduna sahip 313 firmanın 311'i tarafından sağlanan 15 bildirim (ler):

H290 (% 62.38): Metaller için aşındırıcı olabilir [Uyarı Aşındırıcı Metaller]
H314 (% 98.71): Ciddi cilt yanıklarına ve göz hasarına neden olur [Tehlike Cilt aşınması / tahrişi]
H318 (% 77.49): Ciddi göz hasarına neden olur [Tehlike Ciddi göz hasarı / göz tahrişi]

Bilgiler, kirliliklere, katkı maddelerine ve diğer faktörlere bağlı olarak bildirimler arasında değişebilir. Parantez içindeki yüzde değeri, tehlike kodları sağlayan firmalardan bildirilen sınıflandırma oranını gösterir. Sadece% 10'un üzerindeki yüzde değerlerine sahip tehlike kodları gösterilir.
Sağlık tehlikesi
Malzeme kostiktir. Cilt, göz ve gastrointestinal sistemi tahriş eder, cildin ve gözlerin kızarıklığına neden olur, mukoza zarının yanmasına neden olur.
Yangın tehlikesi
Yangında Davranış: Konteynerler sıcağa maruz kaldığında patlayabilir.
Yanıcı değil.
Deri, Göz ve Solunum Tahrişi
DOKU İÇİN GÜÇLÜ DOĞRU.
/ Alüminyum tozu / akciğerler ve gözlerde küçük tahrişe neden olabilir. / Alüminyum tozu, kaplanmamış /
Güvenlik ve Tehlikeli Özellikler
Kimyasal Tehlikeler
Sudaki çözelti güçlü bir bazdır. Asitle şiddetli reaksiyona girer ve alüminyum, kalay ve çinko için aşındırıcıdır. Amonyum tuzları ile reaksiyona girer. Bu yangın tehlikesi oluşturur.
OSHA Standartları
İzin verilen Maruz Kalma Limiti: Tablo Z-1 8-hr Zaman Ağırlıklı Ort: 15 mg / cu m. / Alüminyum, Al gibi metal, toplam toz /
İzin verilen Maruz Kalma Limiti: Tablo Z-1 8-hr Zaman Ağırlıklı Ort: 5 mg / cu m. / Alüminyum metal, Al olarak, solunabilir kısım /
Patenti alınmış 1989 OSHA PEL TWA 2 mg / cu m bazı eyaletlerde hala uygulanmaktadır. / Alüminyum, çözünür tuzlar ve alkiller, Al olarak


İLK YARDIM TEDBİRLERİ
İlk yardım
Tıbbi yardım al. GÖZLER: 15 dakika boyunca su ile yıkayın, ara sıra kapakları kaldırın. CİLT: Kontamine olmuş giysileri ve ayakkabıları çıkarın. Su ile yıkayın ve zayıf sirke ile nötralize edin. YUTMA: İçme suyu veya süt ile seyreltin. Meyve suyu içerek nötralize edin. Kusmayı teşvik etmeyin.

Soluma İlk Yardım
Temiz hava, dinlen. Tıbbi yardım alın.
Cilt İlk Yardımı
Kirlenmiş giysileri çıkarın. Vucudu bol su ve ya duş ile durulayın. Tıbbi yardım alın.


Göz İlkyardımı
İlk önce birkaç dakika bol su ile durulayın (eğer mümkünse kontak lensleri çıkarın), ardından tıbbi yardım alın.
Yutma İlk Yardım
Ağzı çalkalayın. Kusturmaya ÇALIŞMAYIN. Tıbbi yardım alın.
Yangınla Mücadele Tedbirleri
Yangın söndürme
ERG Kılavuzundan Alıntı 154 [Maddeler - Zehirli ve / veya Aşındırıcı (Yanmaz)]: KÜÇÜK YANGIN: Kuru kimyasal, CO2 veya su spreyi. BÜYÜK YANGIN: Kuru kimyasal, CO2, alkole dirençli köpük veya su spreyi. Risk almadan yapabiliyorsanız kapları yangın alanından uzaklaştırın. Daha sonra bertaraf etmek için ateş kontrol suyunu kullanın; malzemeyi dağıtmayın. YANGIN İÇEREN TANKLAR VEYA ARABA / RÖMORK YÜKLERİ: Maksimum mesafeden ateşle savaşın veya insansız hortum tutucular kullanın veya nozulları izleyin. Kapların içine su girmeyiniz. Yangın bittikten sonra su miktarını az olan serin kaplar söndürülür. Havalandırma güvenlik cihazlarından gelen yükselen ses veya tankın renginin solması durumunda derhal geri çekilmelidir. HER ZAMAN yangında yutulmuş tanklardan uzak durun.
Çevrede yangın çıkması durumunda uygun yangın söndürme araçları kullanın.
KAZALARA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER
İzolasyon ve Tahliye
ERG Rehberinden Alıntı 154 [Maddeler - Zehirli ve / veya Aşındırıcı (Yanmaz)]: Hemen önlem olarak, dökülme veya sızıntı bölgesini her yönden, en az 50 metre (150 feet) sıvı ve en az 25 metre olacak şekilde izole edin Katılar için (75 feet). YÜKSELTME: Gerektiğinde rüzgar yönü yönünde, yukarıda gösterilen izolasyon mesafesini artırın. YANGIN: Eğer tank, demir yolu veya tank kamyonu yangına karışıyorsa, ISOLATE her yöne 800 metre (1/2 mil); Ayrıca, tüm yönlerde 800 metre (1/2 mil) için ilk tahliye düşünün. (ERG, 2016)
Dökülme Bertarafı
Kişisel korunma: Maddenin havadaki konsantrasyonuna uyarlanmış parçacık filtresi respiratörü. Dökülen maddeyi kapalı kaplara süpürün. Kalan suyu bol suyla yıkayınız.
Temizleme Yöntemleri
SODYUM ALÜMİNYU İÇEREN AQ ATIK ÇÖZÜMLERİ, SULFÜRİK ASİT İLE BİRLİKTE SAĞLANMIŞTIR ve ALÜMİNYUM CMPD'nin PPT & FILABİLİRLİĞİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN BİR WEAKLY BASIC CMPD (PH 7-11) İLE TEDARİK EDİLMEKTEDİR.
Diğer Önleyici Tedbirler
SRP: Sanayide kontakt lens kullanımı için bilimsel literatür çelişkilidir. Kontakt lenslerin yararları ya da zararlı etkileri sadece maddeye değil, aynı zamanda maddenin biçimine, maruziyetin özelliklerine ve süresine, diğer göz koruma ekipmanlarının kullanımlarına ve lenslerin hijyeni de dahil olmak üzere faktörlere bağlıdır. Bununla birlikte, tahriş edici veya aşındırıcı özellikleri, kontakt lenslerin giyilmesinin göze zarar verecek şekilde olduğu tek tek maddeler olabilir. Bu özel durumlarda, kontakt lensler giyilmemelidir. Her durumda, kontakt lensler yerinde olsa bile her zamanki göz koruma ekipmanı giyilmelidir.


TAŞIMA VE DEPOLAMA
Yanmaz Dökülme Tepkisi
ERG Kılavuzundan Alıntı 154 [Maddeler - Zehirli ve / veya Aşındırıcı (Yanmaz)]: Tüm ateşleme kaynaklarını (derhal sigara içilmez, işaret fişeği, kıvılcım veya alev almaz) ELEMİNE EDİN. Uygun koruyucu kıyafet giymediğiniz sürece hasarlı kaplara veya dökülen maddelere dokunmayın. Risk olmadan yapabiliyorsanız sızıntıyı durdurun. Su yollarına, kanalizasyona, bodrum katlarına veya kapalı alanlara girişi engelleyin. Kuru toprak, kum veya diğer yanıcı olmayan materyallerle emdirin veya kaplayın ve kaplara aktarın. SU İÇEREN KONTEYNERLERİ ALMAYIN. (ERG, 2016)
Güvenli depolama
Gıda ve yem maddelerinden ve asitlerden ayrılır. Kuru.
Maruz Kalma Kontrolü ve Kişisel Korunma
Eşik Sınır Değerleri
8 saat Zaman Ağırlıklı Ort. (TWA): 1 mg / cu m (Solunabilir kısım). / Alüminyum metal ve çözünmeyen bileşikler /
Gezi Sınırı Tavsiyesi: İşçi maruziyet düzeylerindeki gezintiler, bir iş günü boyunca toplamda 30 dakikadan fazla olmamak koşuluyla TLV-TWA'nın üç katını geçemez ve TLV- olması şartıyla, TLV-TWA'nın beş katını geçemez. TWA aşılmamış. / Alüminyum metal ve çözünmeyen bileşikler /
A4: İnsan kanserojen olarak sınıflandırılamaz. / Alüminyum metal ve çözünmeyen bileşikler /
Soluma Riski
20 ° C'de buharlaşma ihmal edilebilir; Bununla birlikte, havadaki partiküllerin zararlı bir konsantrasyonunun dağıldıklarında hızlıca ulaşılabilir.
Kısa Vadeli Maruz Kalmanın Etkileri
Bu madde göz, cilt ve solunum sistemini tahriş eder. Yutulduğunda aşındırıcı. Tıbbi gözlem belirtildi.
Kabul edilebilir günlük alımlar
1-2 g sodyum için önerilen günlük günlük indirim. /Sodyum; Tablo 1'den /
Maruz Kalmayı Önleme
TÜM İLETİŞİMİ KAÇININ! TÜM OLGULARDA BİR DOKTORA DANIŞIN!
Soluma Önleme
Yerel egzoz veya solunum koruması kullanın.
Cilt Önleme
Koruyucu eldivenler. Koruyucu giysi.
Göz önleme
Solunum koruyucu ile birlikte koruyucu gözlük, yüz siperi veya göz koruması kullanın.
Yutma Önleme
Çalışırken yemek yemeyin, içmeyin veya sigara kullanmayın.
Koruyucu Ekipman ve Giyim
Tam, geçirimsiz kimyasal koruyucu giysi ve eldivenler, gözlükler ve onaylı solunum aygıtı. (USCG, 1999)


KARARLILIK VE REAKTİVİTE
Hava ve Su Reaksiyonları
Sodyum alüminat suda çözülecek ve güçlü bir aşındırıcı alkali solüsyonu üretecektir. Su eklendiğinde ısı üretebilir.
Reaktif Grubu
Bazlar, Güçlü
Su ve Sulu Çözümler

REAKTİVTE PROFİLİ
SODYUM ALUMINATE suda güçlü bir baz oluşturur; asitlerle şiddetli reaksiyona girer ve metallere aşındırıcıdır. Bakır, kalay, çinko, alüminyum, asitler, fosfor veya klorokarbonlar ile uyumlu değildir.

 

 

 

 

 

SODIUM ALUMINATE (SODYUM ALUMİNAT)

CAS no:11138-49-1
EC no:215-100-1

Molecular formula:NaAlO2 or AlNaO2
Molecular weight:81.969 g/mol


SYNONYMS
SODIUM ALUMINATE;Sodyum aluminat;sodyumaluminat ;Sodium aluminum oxide;beta-Alumina;Dynaflock L;Monofrax H;Alumina-C;Sodium polyaluminate;ALUMINUM SODIUM OXIDE;Maxifloc 8010;Nalco 680;Sodium metaaluminate;VSA 45;11138-49-1;Sodium aluminate solution;EINECS 234-391-6;UN1819;UN2812;J 242;Torganit;sodiumaluminate;Sodium aluminum oxide (NaAlO2);Aluminate, sodium;sodium dioxoalumanuide;Sodium aluminium oxide;AlO2.Na;Sodium aluminum dioxide;Sodium aluminate, solid;Aluminium sodium dioxide;Na/Al2O3;Sodium aluminate, solution;EC 234-391-6;AC1Q1VU5;Sodium aluminate (NaAlO2);Sodium aluminate (Na2Al2O4);Sodium metaaluminate (NaAlO2);AC1L24I9;Aluminate, (AlO21-), sodium;DTXSID3051206;HSDB 5023;IYJYQHRNMMNLRH-UHFFFAOYSA-N;Aluminum sodium oxide (Al2Na2O4);Sodium aluminate, technical 100g;EINECS 215-100-1;5478AF;MFCD00085355;LS-16501;EC 215-100-1;Sodium aluminate, solid [UN2812] [Corrosive];Sodium aluminate, solid [UN2812] [Corrosive];Sodium aluminate, solution [UN1819] [Corrosive];Sodium aluminate, solution [UN1819] [Corrosive];I14-106364;11108-58-0;11137-64-7;1228935-67-8;12393-50-9;12598-12-8;157482-60-5;162264-71-3;180395-80-6;7758-17-0


Sodium aluminate is an inorganic chemical substance. The formula of the chemical component is NaAIO2. Overview The powder is white in color. Sodium aluminate, an odorless structure, is also known as aluminum. Sodium aluminate provides solution of caustic soda with aluminum hydroxide and boiling of this solution.

STRUCTURE
Anhydrous sodium aluminate, NaAlO2, contains a three-dimensional framework of corner linked AlO4 tetrahedra. The hydrated form NaAlO2·5/4H2O has layers of AlO4 tetrahedra joined into rings and the layers are held together by sodium ions and water molecules that hydrogen bond to O atoms in the AlO4 tetrahedra.[4]


MANUFACTURING
Sodium aluminate is manufactured by the dissolution of- aluminium hydroxide in a caustic soda (NaOH) solution. Aluminium hydroxide (gibbsite) can be dissolved in 20-25% aqueous NaOH solution at a temperature near the boiling point. The use of more concentrated NaOH solutions leads to a semi-solid product. The process must be carried out in steam-heated vessels of nickel or steel, and the aluminium hydroxide should be boiled with approximately 50% aqueous caustic soda until a pulp forms. The final mixture has to be poured into a tank and cooled; a solid mass containing about 70% NaAlO2 then forms. After being crushed, this product is dehydrated in a rotary oven. The resulting product contains 90% NaAlO2 and 1% water, together with 1% free NaOH.


Reaction of aluminium metal and alkali
Sodium aluminate is also formed by the action of sodium hydroxide on elemental aluminium which is an amphoteric metal. The reaction is highly exothermic once established and is accompanied by the rapid evolution of hydrogen gas. The reaction is sometimes written as:

2 Al + 2 NaOH + 2 H2O → 2 NaAlO2 + 3 H2
however the species produced in solution is likely to contain the [Al(OH)4]- ion or perhaps the [Al(H2O)2(OH)4]- ion.[5].This reaction has been proposed as a potential source of fuel for hydrogen powered cars.


SODIUM ALUMINAIN USAGE AREAS
In water treatment it is used as an adjunct to water softening systems, as a coagulant aid to improve flocculation, and for removing dissolved silica and phosphates.
In construction technology, sodium aluminate is employed to accelerate the solidification of concrete, mainly when working during frost.
Sodium aluminate is also used in the paper industry, for fire brick production, alumina production and so forth.
Sodium aluminate solutions are intermediates in the production of zeolites.
Sodium aluminate is a technology product. Sodium aluminate can be added to the mortar mixture to provide faster cooling of the spilled concrete. I also prefer paper and fire resistance. Other uses and forms of use of sodium aluminate are as follows;
Sodium aluminate is a substance used for a long time. In this regard, it is preferred to be used in all sector branches. The automotive industry is an important cleaning material. Used to clean parts such as piston, cylinder head, valve and turbine blades. Metal work, coating or welding prepared. Used for cleaning old stains or rust. It is used to clean and brighten the matted parts of the metal.
Installation for installation in pipelines, glass decoration works, cleaning of metal surfaces, cleaning of metal molds, cleaning of materials cutting materials such as marble and granite, ceramic.


SODIUM ALUMINA HARM
Sodium aluminate is among the non-harmful substances of any effect on human health. Although it does not cause harm with other substances it contains, it can be seen if the similarities of the problems arising in aluminum matter are slightly exposed when exposed directly. These;
It may cause dizziness when the gas is in the air that may come into contact with other substances.
If it comes in contact with the eye it may cause eye irritation. In such a case, the eye should thoroughly wash under constantly flowing water.
When touching the skin directly, it causes irritation and slight burning in sensitive areas.
Ingestion or contact with mouth may cause stomach ache. If you are exposed to such conditions, you should consult a doctor. It is also necessary to act carefully in the presence of sodium aluminate.
Sodium aluminate is an important commercial inorganic chemical. Aluminum hydroxide is an important and accepted source of production. The pure anhydrous sodium aluminate is in the form of a white crystal and the molecular formula is NaAlO2, NaAl (OH) 4 (hydrate), [1] Na2O.Al2O3, or Na2Al2O4. The commercial sodium aluminate may be present in powdered or reconstituted form.
The reaction of compound Na2O and Al2O3 at 1200 ° C occurs as the result.


USE OF
It is used as auxiliary coagulant to increase flocculation in helping to soften water in water pollution, and to be used for dissolved silica and phosphate.
It is used in construction sector to make concrete harden faster.
Sodium aluminate is also used in the paper industry as a paper chemistry, in the production of fire bricks, in the production of alumina and similar materials.
Sodium aluminate solution is used for zeolite production.


HAZARDS IDENTIFICATION
GHS Classification
GHS Hazard Statements
Aggregated GHS information provided by 313 companies from 16 notifications to the ECHA C&L Inventory. Each notification may be associated with multiple companies.
Reported as not meeting GHS hazard criteria by 2 of 313 companies.
Of the 15 notification(s) provided by 311 of 313 companies with hazard statement code(s):
H290 (62.38%): May be corrosive to metals [Warning Corrosive to Metals]
H314 (98.71%): Causes severe skin burns and eye damage [Danger Skin corrosion/irritation]
H318 (77.49%): Causes serious eye damage [Danger Serious eye damage/eye irritation]

Information may vary between notifications depending on impurities, additives, and other factors. The percentage value in parenthesis indicates the notified classification ratio from companies that provide hazard codes. Only hazard codes with percentage values above 10% are shown.
Health Hazard
Material is caustic. Irritates skin, eyes, and gastrointestinal tract, causing redness of skin and eyes, burning sensation of mucous membranes.
Fire Hazard
Behavior in Fire: Containers may burst when exposed to heat.
Not combustible.
Skin, Eye, and Respiratory Irritations
STRONG IRRITANT TO TISSUE.
/Aluminum powder/ may cause minor irritation to lungs & eyes. /Aluminum powder, uncoated/
Safety and Hazard Properties
Chemical Dangers
The solution in water is a strong base. It reacts violently with acid and is corrosive to aluminium, tin and zinc. Reacts with ammonium salts. This generates fire hazard.
OSHA Standards
Permissible Exposure Limit: Table Z-1 8-hr Time Weighted Avg: 15 mg/cu m. /Aluminum, metal as Al, total dust/
Permissible Exposure Limit: Table Z-1 8-hr Time Weighted Avg: 5 mg/cu m. /Aluminum metal, as Al, respirable fraction/
Vacated 1989 OSHA PEL TWA 2 mg/cu m is still enforced in some states. /Aluminum, soluble salts & alkyls, as Al/


FIRST AID MEASURES
First Aid
Get medical attention. EYES: Flush with water for 15 min., lifting lids occasionally. SKIN: Remove contaminated clothing and shoes. Flush with water and neutralize with weak vinegar. INGESTION: Dilute by drinking water or milk. Neutralize by drinking fruit juice. Do not induce vomiting.


Inhalation First Aid
Fresh air, rest. Refer for medical attention.
Skin First Aid
Remove contaminated clothes. Rinse skin with plenty of water or shower. Refer for medical attention .
Eye First Aid
First rinse with plenty of water for several minutes (remove contact lenses if easily possible), then refer for medical attention.
Ingestion First Aid
Rinse mouth. Do NOT induce vomiting. Refer for medical attention .
Fire Fighting Measures
Fire Fighting
Excerpt from ERG Guide 154 [Substances - Toxic and/or Corrosive (Non-Combustible)]: SMALL FIRE: Dry chemical, CO2 or water spray. LARGE FIRE: Dry chemical, CO2, alcohol-resistant foam or water spray. Move containers from fire area if you can do it without risk. Dike fire-control water for later disposal; do not scatter the material. FIRE INVOLVING TANKS OR CAR/TRAILER LOADS: Fight fire from maximum distance or use unmanned hose holders or monitor nozzles. Do not get water inside containers. Cool containers with flooding quantities of water until well after fire is out. Withdraw immediately in case of rising sound from venting safety devices or discoloration of tank. ALWAYS stay away from tanks engulfed in fire.
In case of fire in the surroundings, use appropriate extinguishing media.
Accidental Release Measures
Isolation and Evacuation
Excerpt from ERG Guide 154 [Substances - Toxic and/or Corrosive (Non-Combustible)]: As an immediate precautionary measure, isolate spill or leak area in all directions for at least 50 meters (150 feet) for liquids and at least 25 meters (75 feet) for solids. SPILL: Increase, in the downwind direction, as necessary, the isolation distance shown above. FIRE: If tank, rail car or tank truck is involved in a fire, ISOLATE for 800 meters (1/2 mile) in all directions; also, consider initial evacuation for 800 meters (1/2 mile) in all directions. (ERG, 2016)
Spillage Disposal
Personal protection: particulate filter respirator adapted to the airborne concentration of the substance. Sweep spilled substance into covered containers. Wash away remainder with plenty of water.
Cleanup Methods
AQ WASTE SOLUTIONS CONTAINING SODIUM ALUMINATE ARE ACIDIFIED WITH SULFURIC ACID & TREATED WITH A WEAKLY BASIC CMPD (PH 7-11) TO IMPROVE PPT & FILTERABILITY OF ALUMINUM CMPD.
Other Preventative Measures
SRP: The scientific literature for the use of contact lenses in industry is conflicting. The benefit or detrimental effects of wearing contact lenses depend not only upon the substance, but also on factors including the form of the substance, characteristics and duration of the exposure, the uses of other eye protection equipment, and the hygiene of the lenses. However, there may be individual substances whose irritating or corrosive properties are such that the wearing of contact lenses would be harmful to the eye. In those specific cases, contact lenses should not be worn. In any event, the usual eye protection equipment should be worn even when contact lenses are in place.


HANDLING AND STORAGE
Nonfire Spill Response
Excerpt from ERG Guide 154 [Substances - Toxic and/or Corrosive (Non-Combustible)]: ELIMINATE all ignition sources (no smoking, flares, sparks or flames in immediate area). Do not touch damaged containers or spilled material unless wearing appropriate protective clothing. Stop leak if you can do it without risk. Prevent entry into waterways, sewers, basements or confined areas. Absorb or cover with dry earth, sand or other non-combustible material and transfer to containers. DO NOT GET WATER INSIDE CONTAINERS. (ERG, 2016)
Safe Storage
Separated from food and feedstuffs and acids. Dry.
Exposure Control and Personal Protection
Threshold Limit Values
8 hr Time Weighted Avg (TWA): 1 mg/cu m (Respirable fraction). /Aluminum metal and insoluble compounds/
Excursion Limit Recommendation: Excursions in worker exposure levels may exceed three times the TLV-TWA for no more than a total of 30 min during a work day, and under no circumstances should they exceed five times the TLV-TWA, provided that the TLV-TWA is not exceeded. /Aluminum metal and insoluble compounds/
A4: Not classifiable as a human carcinogen. /Aluminum metal and insoluble compounds/
Inhalation Risk
Evaporation at 20°C is negligible; a harmful concentration of airborne particles can, however, be reached quickly when dispersed.
Effects of Short Term Exposure
The substance is corrosive to the eyes, skin and respiratory tract. Corrosive on ingestion. Medical observation is indicated.
Acceptable Daily Intakes
Recommended adult daily allowance for sodium at 1-2 g. /Sodium; from Table 1/
Exposure Prevention
AVOID ALL CONTACT! IN ALL CASES CONSULT A DOCTOR!
Inhalation Prevention
Use local exhaust or breathing protection.
Skin Prevention
Protective gloves. Protective clothing.
Eye Prevention
Wear safety goggles, face shield or eye protection in combination with breathing protection.
Ingestion Prevention
Do not eat, drink, or smoke during work.
Protective Equipment and Clothing
Full, impervious chemical protective clothing and gloves, goggles, and approved respirator. (USCG, 1999)
Stability and Reactivity
Air and Water Reactions
Sodium aluminate will dissolve in water and produce a strong corrosive alkaline solution. May generate heat when water is added.
Reactive Group
Bases, Strong
Water and Aqueous Solutions


REACTIVITY PROFILE
SODIUM ALUMINATE generates a strong base in water; reacts violently with acids and corrosive to metals. Not compatible with copper, tin, zinc, aluminum, acids, phosphorus, or chlorocarbons.

Acar Kimya A.Ş. © 2015 Tüm Hakları Saklıdır.