1-9 A-D E-G H-M N-P Q-S T-Z

SORBITOL (SORBİTOL)


SORBITOL

CAS NO:50-70-4
EC NO: 200-061-5

METATAGS: D-Sorbitol; sorbitol; D-Glucitol; glucitol; 50-70-4; L-Gulitol
(-)-Sorbitol; Glucarine; Diakarmon; Multitol; Sorbilande; Sorbostyl; Esasorb; Karion; Neosorb; Nivitin; Sionit; Sionite; Sionon; Siosan ;Sorbite; Sorbol; Karion instant; Sorbitol F; Sorbex Rp; Sorbitol FP; D-Sorbol; Sionit K; Sorbex M; Sorbex R; Sorbex S; Sorbex X; Sorbitol syrup C; Neosorb P 60; D-(-)-Sorbitol; Foodol D 70; Sorbicolan; Sorvilande; Cholaxine; Neosorb 20/60DC; Neosorb 70/02; Neosorb 70/70; Neosorb P 20/60; D-Sorbite; Sorbo; Karion (carbohydrate); (2R,3R,4R,5S)-Hexane-1,2,3,4,5,6-hexaol; Probilagol; Sorbilax; Hexahydric alcohol; D-1,2,3,4,5,6-Hexanehexol; Gulitol; Sorbitol solutions; CCRIS 1898; Glucitol, D-; Sorbit; AI3-19424; Resulax; Sorbitur; d-Sorbit; Sorbitol S; Sorbitol FK; Sorbit D-Powder; Sorbit S; Sorbit W-Powder; Glc-ol; Sorbit DP; Sorbit WP; NSC 25944; G-ol; Kyowa Powder 50M; Sorbogem 712; Neosorb P 60W; (2R,3R,4R,5S)-hexane-1,2,3,4,5,6-hexol; Sorbit D 70; Sorbit DP 50; Sorbit L 70; Sorbit T 70; Sorbit W 70 ;Sorbit W-Powder 50; Sorbitol 3% in plastic container; EINECS 200-061-5; Sorbitolum liquidum non cristallisabile; ŞEKER ALKOLÜ; şeker alkolü; glusitol; SORBITOL; SORBİTOL; sorbitol; sorbıtol; glusitol; GLUSİTOL; polihidrik alkol.

 

 

 

 


Daha az glusitol (/ ɡluːsᵻˌtɒl /) olarak bilinen Sorbitol (/ sɔərbᵻˌtɒl /), insan vücudunun yavaşça metabolize olduğu tatlı bir tada sahip bir şeker alkolüdür. Glukozun indirgenmesi, aldehid grubunun bir hidroksil grubuna dönüştürülmesi ile elde edilebilir. Çoğu sorbitol mısır şurubu tarafından yapılır, ancak aynı zamanda elma, armut, şeftali ve kuru otta bulunur. Sorbitol-6-fosfat 2-dehidrojenaz ile fruktoza dönüştürülür. Sorbitol, başka bir şeker alkolü manitolün bir izomeridir; Ikisi karbon 2'deki hidroksil grubunun yöneliminde farklılık gösterirler. İki şeker alkolü de benzer şekilde doğada çok farklı kaynaklara sahiptir, erime noktaları ve kullanımları.

Sorbitol, sakarozun yaklaşık yarısı kadar tatlılığa sahip olan bir polihidrik alkoldür. Sorbitol doğal olarak oluşur ve ayrıca sentetik olarak glikozdan üretilir. Eskiden bir diüretik olarak kullanılmış ve bazı cerrahi işlemler için müshil ve sulama çözümleri olarak hala kullanılabilir. Birçok imalat prosesinde, ilaç yardımı olarak ve çeşitli araştırma uygulamalarında da kullanılır. Askorbik asit fermantasyonu; Kozmetik kremlerin ve losyonların, diş macunu, tütün, jelatinin nemlendirilmesi için çözelti formunda; Kağıt, tekstiller ve sıvı farmasötik maddeler için vücut ajanını; Şeker için yumuşatıcı; Şeker kristalleştirme inhibitörü; Sürfaktan; Üretan reçineleri ve katı köpükler; Plastik reçine, vinil reçineler için stabilizatör; Gıda katkı maddesi (tatlandırıcı, nemlendirici, emülgatör, koyulaştırıcı, sabotaj önleyici madde); diyet takviyesi. (Hawley's Yoğunlaştırılmış Kimyasal Sözlük) Biyolojik Kaynak: Yosunlardan yüksek mertebelere kadar değişen bitkilerde yaygın olarak bulunur. Elma, armut, kiraz, kayısı ihtiva eden bitki ailesinin Rosaceae meyveleri önemli miktarda bulunur. Zengin kaynaklar, Sorbus ve Crataegus türlerinin meyveleridir. Kullanım / Önem: Sorboz, propilen glikol, askorbik asit, reçineler, plastikleştiriciler ve gliserol veya glikol ile antifriz karışımları olarak kullanılır.

Kullanım Alanları
Tatlandırıcı
Sorbitol bir şeker yerine geçer. Bazı gıdalar ve ürünler için listelenen aktif olmayan maddeler altında listelenebilir. INS numarası ve E sayısı 420'dir. Sorbitol, sakarozun (masa şekeri) tatlılığının yaklaşık% 60'ına sahiptir.

Diyet enerjisi sağladığı için besleyici bir tatlandırıcı olarak anılır: gram başına 2.6 kilokalori (11 kilojulluk) karbonhidrat için ortalama 4 kilokalori'ye (17 kilojoule) karşılık gelir. Genellikle diyet yiyecekleri (diyet içecekleri ve dondurma dahil), nane, öksürük şurubu ve şekersiz çiklet sakısında kullanılır.

Aynı zamanda birçok taş meyve ve çilekte Sorbus cinsinin ağaçlarından doğal olarak oluşur.

Müshil
Sorbitol oral süspansiyon veya lavman yoluyla müshil olarak kullanılabilir. Diğer şeker alkollerinde olduğu gibi sorbitol içeren gıda ürünleri tüketildiğinde gastrointestinal rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Sorbitol, bağırsak hareketlerini uyararak suyunu büyük bağırsağa çekerek müshil etkisini gösterir. Sorbitol, bir klinisyene danışılmaksızın önerilmemekle birlikte yaşlılar tarafından kullanım için güvenli olarak belirlenmiştir. Sorbitol bazı kurutulmuş meyvelerde bulunur ve eriklerin müshil etkilerine katkıda bulunabilir. Sorbitol başlangıçta 1872'de dağ külü (Sorbus aucuparia) meyvelerinde keşfedilmiştir. Elma, erik, armut, kiraz meyvelerinde bulunur , Tarihler, şeftali ve kayısı.

Tıbbi uygulamalar
Sorbitolü fermente edemediğinden patojen Escherichia coli O157: H7'yi diğer birçok E. coli suşundan ayırmak için bakteryel kültür ortamında Sorbitol kullanılır, ancak bilinen E. coli suşlarının% 93'ü bunu yapabilir.

Sorbitol ve iyon değiştirme reçinesi sodyum polistiren sülfonat (ticaret ismi Kayexalate) kullanan bir tedavi, hiperkalemik bir durumda olduğunda aşırı potasyum iyonlarının giderilmesine yardımcı olur. Sorbitol, ortadan kaldırmaya yardımcı olurken bağırsaktaki potasyum iyonlarını sodyum iyonlarıyla değiştirir. 2010 yılında ABD FDA, bu kombinasyon ile GI nekrozu için artmış bir risk uyarısı yaptı.
Sorbitol aynı zamanda tek doz sıvı ilaç depolamak için yumuşak jellerin imalatında da kullanılır.

Sağlık, yemek ve kozmetik kullanımı
Sorbitol modern kozmetiklerde nemlendirici ve yoğunlaştırıcı olarak sıklıkla kullanılır. Sorbitol genellikle gargara ve diş macunlarında kullanılır. Şeffaf formülasyonlar için yeterince yüksek bir kırılma indisine sahip olduğu için şeffaf jeller sadece sorbitol ile hazırlanabilir.

Sorbitol, işlenmiş bir balık yemi olan surimi imalatında kriyoprotektan katkısı (sükroz ve sodyum polifosfatlar ile birlikte) olarak kullanılır. Ayrıca bazı sigaralarda nemlendirici olarak da kullanılır.

Sorbitol bazen kurabiyelerde ve "beslenme" öğeleri olarak tanımlanmayan diğer gıdalarda bir tatlandırıcı ve nemlendirici olarak kullanılır.

Çeşitli kullanımlar
Sorbitol ve potasyum nitrat karışımı, amatör bir katı roket yakıt olarak bazı başarılar bulmuştur.

Sorbitol, biyokütle kaynaklı yakıtların üretimi için potansiyel bir kimyasal ara madde olarak tanımlanmaktadır. Selüloz gibi biyo kütlenin karbonhidrat fraksiyonları, sorbitol üretmek üzere metal katalizatörlerin varlığında ardışık hidroliz ve hidrojenasyona tabi tutulur. Sorbitolün tamamen indirgenmesi, biyoyakıt olarak kullanılabilen heksan gibi alkanların yolunu açmaktadır. Bu reaksiyon için gereken hidrojen sorbitolün sulu faz reformasyonu ile üretilebilir.

19 C6H14O6 → 13C6H14 + 36C02 + 42H2O
Yukarıdaki kimyasal reaksiyon egzotermiktir; 1.5 mol sorbitol yaklaşık olarak 1 mol heksan oluşturur. Hidrojen birlikte beslendiğinde hiçbir karbon dioksit üretilmez.

Sorbitol esaslı polioller inşaat endüstrisi için poliüretan köpük üretiminde kullanılır.

Ayrıca, dönüşüm protokollerinde mayaların elektroporasyonundan sonra, hücrelerin ortamın osmolaritesini yükseltmek suretiyle iyileşmesine izin verildikten sonra eklenir.

Sanayi Kullanımları
Doldurucular
İşlem yardımcıları
Viskozite ayarlayıcıları

Tüketici Kullanımları
Sanat, El Sanatları ve Hobi Malzemeleri
Temizleme ve Döşeme Bakım Ürünleri
Kişisel Bakım ürünleri

 

 

 

 

 

 

Sorbitol (/ˈsɔərbᵻˌtɒl/), less commonly known as glucitol (/ˈɡluːsᵻˌtɒl/), is a sugar alcohol with a sweet taste which the human body metabolizes slowly. It can be obtained by reduction of glucose, changing the aldehyde group to a hydroxyl group. Most sorbitol is made from corn syrup, but it is also found in apples, pears, peaches, and prunes. It is converted to fructose by sorbitol-6-phosphate 2-dehydrogenase. Sorbitol is an isomer of mannitol, another sugar alcohol; the two differ only in the orientation of the hydroxyl group on carbon 2. While similar, the two sugar alcohols have very different sources in nature, melting points, and uses.

Sorbitol is a polyhydric alcohol with about half the sweetness of sucrose. Sorbitol occurs naturally and is also produced synthetically from glucose. It was formerly used as a diuretic and may still be used as a laxative and in irrigating solutions for some surgical procedures. It is also used in many manufacturing processes, as a pharmaceutical aid, and in several research applications. Ascorbic acid fermentation; in solution form for moisture-conditioning of cosmetic creams and lotions, toothpaste, tobacco, gelatin; bodying agent for paper, textiles, and liquid pharmaceuticals; softener for candy; sugar crystallization inhibitor; surfactants; urethane resins and rigid foams; plasticizer, stabilizer for vinyl resins; food additive (sweetener, humectant, emulsifier, thickener, anticaking agent); dietary supplement. (Hawley's Condensed Chemical Dictionary) Biological Source: Occurs widely in plants ranging from algae to the higher orders. Fruits of the plant family Rosaceae, which include apples, pears, cherries, apricots, contain appreciable amounts. Rich sources are the fruits of the Sorbus and Crataegus species Use/Importance: Used for manufacturing of sorbose, propylene glycol, ascorbic acid, resins, plasticizers and as antifreeze mixtures with glycerol or glycol.

Uses
Sweetener
Sorbitol is a sugar substitute. It may be listed under the inactive ingredients listed for some foods and products. Its INS number and E number is 420. Sorbitol has approximately 60% the sweetness of sucrose (table sugar).

Sorbitol is referred to as a nutritive sweetener because it provides dietary energy: 2.6 kilocalories (11 kilojoules) per gram versus the average 4 kilocalories (17 kilojoules) for carbohydrates. It is often used in diet foods (including diet drinks and ice cream), mints, cough syrups, and sugar-free chewing gum.

It also occurs naturally in many stone fruits and berries from trees of the genus Sorbus.

Laxative
Sorbitol can be Used as a laxative via an oral suspension or enema. As with other sugar alcohols, gastrointestinal distress may result when food products that contain sorbitol are consumed. Sorbitol exerts its laxative effect by drawing water into the large intestine, thereby stimulating bowel movements.Sorbitol has been determined safe for use by the elderly, although it is not recommended without consultation with a clinician. Sorbitol is found in some dried fruits and may contribute to the laxative effects of prunes.Sorbitol was discovered initially in the fresh juice of mountain ash (Sorbus aucuparia) berries in 1872. It is found in the fruits of apples, plums, pears, cherries, dates, peaches, and apricots.

Medical applications
Sorbitol is used in bacterial culture media to distinguish the pathogenic Escherichia coli O157:H7 from most other strains of E. coli, as it is usually incapable of fermenting sorbitol, but 93% of known E. coli strains are capable of doing so.[

A treatment using sorbitol and ion-exchange resin sodium polystyrene sulfonate (tradename Kayexalate), helps remove excess potassium ions when in a hyperkalaemic state.The resin exchanges sodium ions for potassium ions in the bowel, while sorbitol helps to eliminate it. In 2010 the U.S. FDA issued a warning of increased risk for GI necrosis with this combination.
Sorbitol is also used in the manufacture of softgels to store single doses of liquid medicines.

Health care, food, and cosmetic uses
Sorbitol often is used in modern cosmetics as a humectant and thickener. Sorbitol often is used in mouthwash and toothpaste. Some transparent gels can be made only with sorbitol, as it has a refractive index sufficiently high for transparent formulations.

Sorbitol is used as a cryoprotectant additive (mixed with sucrose and sodium polyphosphates) in the manufacture of surimi, a processed fish paste. It is also used as a humectant in some cigarettes.

Sorbitol sometimes is used as a sweetener and humectant in cookies and other foods that are not identified as "dietary" items.

Miscellaneous uses
A mixture of sorbitol and potassium nitrate has found some success as an amateur solid rocket fuel.

Sorbitol is identified as a potential key chemical intermediate for production of fuels from biomass resources. Carbohydrate fractions in biomass such as cellulose undergo sequential hydrolysis and hydrogenation in the presence of metal catalysts to produce sorbitol. Complete reduction of sorbitol opens the way to alkanes, such as hexane, which can be used as a biofuel. Hydrogen required for this reaction can be produced by aqueous phase reforming of sorbitol.

19 C6H14O6 → 13 C6H14 + 36 CO2 + 42 H2O
The above chemical reaction is exothermic; 1.5 moles of sorbitol generate approximately 1 mole of hexane. When hydrogen is co-fed, no carbon dioxide is produced.

Sorbitol based polyols are used in the production of polyurethane foam for the construction industry.

It is also added after electroporation of yeasts in transformation protocols, allowing the cells to recover by raising the osmolarity of the medium.

Industry Uses
Fillers
Processing aids
Viscosity adjustors

Consumer Uses
Arts, Crafts, and Hobby Materials
Cleaning and Furnishing Care Products
Personal Care Products

Acar Kimya A.Ş. © 2015 Tüm Hakları Saklıdır.